Kviečiame į
Garsų Maudynes

Žemynos kanklės ir A. Kalanvičiaus poezija,
kurią skaitys aktorius Ignas Ciplijauskas.

Renginio data: Birželio 24d.
Laikas: 14val.

APIE holos SODAI

holos SODAI gimė iš noro suprasti kaip nepakenkti, išsaugoti bei praturtinti ekosistemą. Tikime, kad augmenija gali teikti ne tik estetinių pojūčių, bet ir ekologinių žinių bei bioįvairovės puoselėjimo patyrimo. Atsižvelgiant į darnios ekosistemos aspektus ir žmogaus pojūčius, mūsų misija yra padėti kurti vietos dvasią atliepiančias bei sustiprinančias erdves, kuriose klientas galėtų užmegzti sąmoningą bei gilesnį ryšį su savimi ir gamtine aplinka.

Išsiskiriame kurdami ilgaamžišką gamtinę aplinką, kuri suprojektuota veikti holistiškai. Todėl mūsų kuriamas dizainas yra glaudžiai susietas su žmogumi, sodo aplinka bei gyvąja gamta, laukiniais ir urbanistiniais aspektais. Taip suderiname peizažą ir architektūrą, suliedami sodo gyvenimą su natūralia supančia gamta. Skatiname patirti gamtą per pojūčius, ir susiderinti su jos ritmais per estetiką kuri sulieta su natūralia gamta. Siekiame supažindinti su holistinio sodo filosofija bei gamtos terapija, suprasti jos naudą.

Sodas - žmogui ir gamtai.

EGLĖ MAKSELYTĖ

HOLOS SODAI ĮKŪRĖJA, KRAŠTOVAIZDŽIO DIZAINERĖ, GAMTOS TERAPIJOS GIDĖ

gamtinio kraštovaizdžio dizainerės portretas
gamtinio kraštovaizdžio dizainerės portretas
"Pasitikėjimo ir kūrybiškumo semiuosi iš meilės gamtai bei jos stebėjimo, o holos SODAI yra to atspindys."

– EGLĖ MAKSELYTĖ

Studijavau menų mokykloje, vėliau VGTU Statybos Mokslų bakalaurą bei magistrą, galiausiai apjungiau ir įgijau tvirtą inžinerinį bei meninį pagrindą VIKO Kraštovaizdžio Dizaino studijose. Žinias papildžiau studijuodama LSMU Gamtos ir Miško Terapiją. Toliau nuolatos profesionaliai tobulėju.

holos SODAI atsirado per gyvenimo būdą, interesus ir veiklą. Gimiau ir užaugau Dzūkijoje, dar kitaip vadinamoje Dainava, kuri yra vienas unikaliausių Lietuvos etninių regionų. Mano vaikystė prabėgo kaime, žydinčiose pievose ir miškuose. Ten praleistas laikas atvėrė ypatingą ryšį tarp manęs ir gamtos. Močiutė buvo biologijos ir chemijos mokytoja, rinko herbariumą - taip aš susipažinau su gamtos mokslais. Augant, plečiant ir formuojant savo pasaulėžiūrą, domėjausi meditacija, joga ir ajurveda, daug keliavau. Nors tuo metu jau gyvenau sostinėje nuolatinė saviugda ir stiprus gamtos pajautimas sužadino norą įsigyti sodybą gimtosiose vietose. Puoselėjant ją susimąsčiau apie gamtinės sodininkystės bei žmogaus ir gamtos ryšio svarbą. Šio požiūrio pasekoje mūsų sodybos amžėjantis sodas atsinaujino, subujojo, o atradus, kad čia auga raudonosios knygos augalų, norėjosi suprasti kaip juos išsaugoti. Tai paskatino studijuoti landšafto dizainą profesionaliai. Taigi, pasitikėjimo ir kūrybiškumo semiuosi iš meilės gamtai bei jos stebėjimo, o holos SODAI yra to atspindys.

HOLISTINIAI PRINCIPAI

Projektuodami lauko erdvę prioritetizuojame, kad augmenija teiktų ne tik estetinių pojūčių, bet ir ekologinių žinių bei bioįvairovės puoselėjimo patyrimo. Todėl renkamės augalus ir natūralias medžiagas naudingas gyvajai gamtai, kad kiekvienas augalas turėtų savo paskirtį ir sodas funkcionuotų kaip natūrali ekosistemos dalis. 

rankoje laiko mažą vazoną su augančia gėle-saulute su baltu žiedu
rankoje laiko mažą vazoną su augančia gėle-saulute su baltu žiedu

Holistinė erdvė gimsta, kai kurdami siekiame atkartoti natūralią gamtą neišsižadėdami savęs.

Individualūs poreikiai.

Gyvajai gamtai draugiška aplinka.

Multisensoriniai elementai.

Kurdami dizainą būsimai gamtinei aplinkai, vadovaujamės holistinės estetikos principu. Stengiamės įgalinti penkis pojūčius: regą, kvapą, lytėjimą, klausą ir skonį, taipogi protą, kad jie veiktų praturtindami žmogaus emocinę būseną. Visi elementai išdėstomi prasmingam buvimui gamtoje ir su gamta.

Holistiniam sodui sukurti remiamės konkrečiais žmogaus poreikiais ir sklypo situacijos analize. Siekiame įgyvendinti darnų balansą tarp gamtos ir žmogaus. Įvertiname esamas vietos sąlygas bei vietovę, kurioje bus kuriamas projektas. Sodas tampa jauki erdvė, kurioje gamta ir žmogus vienas kito nebijo.

HOLISTIKA

ranka ima žalią knygą iš knygų lentynos
ranka ima žalią knygą iš knygų lentynos
medžių atvaizdas ant vandens paviršiaus
medžių atvaizdas ant vandens paviršiaus
senos medinės sodybos namo išorė, su krūmais, dideliais samanotais akmenimis
senos medinės sodybos namo išorė, su krūmais, dideliais samanotais akmenimis

TVARUS GAMTINIO KRAŠTOVAIZDŽIO DIZAINAS

TVARUMAS

Projektui dizainui išrenkame tik natūralias vietines medžiagas. Taip kuriame tvarią aplinką užtikrindami, kad suteiksime šiems elementams gyvenimą su galimybe amžėti bei tvarkingai, laikui bėgant, biologiškai suirti. Nekenksmingos aplinkai medžiagos, kurios veikia su gamta išvien.

Natūralios vietinės medžiagos.

Ekologiški sodai.

Estetika susiliejusi su natūralia gamta.

hamakas medyje su vaizdu į žalią sodybos aplinką
hamakas medyje su vaizdu į žalią sodybos aplinką

Tvari gamtinė erdvė, tai lyg grožio, žmogaus ir gamtos balanso bei visumos harmonijos išraiška.

Atsižvelgiame į aplinkos etnografiją, reljefą ir erdviškumą. Augalai derinami pagal esamas vietos sąlygas ir dirvožemį bei pritaikomi prie natūralios aplinkos. Stengiamės išlaikyti vietos autentiškumą. Kuriama gamtinio sodo estetika tarsi priartina ir įlieja žaliąją erdvę į natūralią gamtos aplinką, suteikiant subtilią tvarką. 

Projektuojame erdves galvodami apie bendrą ekosistemą, skatiname auginti ir puoselėti ekologiškai, tam kad išlaikyti teisingą augalo ekologiją ir natūralius gamtos ciklus. Tokiu būdu skiriant laiko pažinti mus supančią aplinką, tausojate gamtos resursus, nealinate savo žemės. Kartu plečiame ekologiškų sodų erdves.

HOLISTINIS SODAS IR holos SODAI KONCEPCIJA

KONCEPCIJA

Ekosistemos dalių sąveikos, sinergijos rezultatas ir efektas pagal holos SODAI koncepciją:

žmogus + sodas = produktyvus kultūrinis estetinis
žmogus + natūrali aplinka = laukinis natūralus
sodas + natūrali aplinka = savarankiškas laukėjantis
visų dalių suma = holistinis (gr. holos)

Pastaraisiais metais sodininkystėje vyksta revoliucija. Senasis supratimas kaip prižiūrėti savo aplinką nepaliaujamai stengiantis vykdyti gamtos kontroliavimą keičiasi. Naujasis sodininkystės būdas inicijuojamas supratimo, kad biologinė įvairovė mūsų sode vykdo labai svarbias funkcijas ir taip suteikia mums itin svarbias paslaugas. Norint sinergiško efekto, sodinti patariama bendradarbiaujant su laukine gamta, o ne prieš ją. Taigi, suprantant ekosistemos grandinę, kaip kiekvienas gyvosios ir negyvosios gamtos organizmas tarpusavyje sugyvena, kuriame laukinei gamtai draugiškus sodus, plečiame ekologiškų sodų erdves kaip koridorius gyvajai gamtai migruoti ir plėstis. Puoselėdami šiuos sodus bei saugodami gamtą, draugaudami su gamta - kuriame kokybiškai kitokią aplinką, o ši sąveika su gamta atkuria tiek ekosistemą, tiek sodininką.

Toks sodo dizainas vadinamas holistiniu. Pastarasis apima ne tik problemų sprendimą, tačiau ir visus ekosistemos aspektus susijusius su estetika, tvarumu bei dvasingumu. Holistiniame termine, kaip vienareikšmiai svarbūs ir sąveikaujantys tarpusavyje, greta stoja žmogus, gamta, siela, protas, sveikata. Holistinis sodas apibūdinamas kaip vieta kur sodininkas, augalai, gyvūnai ir aplinka sąveikauja, kad sukurtų kažką didesnio nei atskirų jo dalių suma. Šią pasaulėžiūrą puikiai iliustruoja dar viduramžiais alchemikų naudotas posakis: “Viskas slypi viename ir kiekvienas – vienyje su viskuo“ (lot. lotus in unus, unus in lotus.)

holistinio sodo koncepsija pavaizduota diagramoje
holistinio sodo koncepsija pavaizduota diagramoje

Susipažinkime

Turite klausimų?

Jums mielai atsakys ir patars kraštovaizdžio dizainerė Eglė Makselytė. Savo užklausą galite pildyti čia.

Taip pat galite rašyti el. paštu į egle@holossodai.lt, ar skambinti telefonu +370 606 08500.